Müfettiş

Edebiyat sadece kitap yazılarak yapılmaz. Kitabın dışında şiir ve oyunlar da bu türde önemli eserlerin olduğu alanlardır. Oyun olarak yazılan eserler tiyatroya uygun bir şekilde hazırlanır. Yazılan bu eserler oynanır ve sonra da kitap haline getirilebilir. Bunu yapan yazarlar günümüzde olduğu gibi geçmişte de mevcuttu.

Müfettiş Eseri ve Geçmişten Günümüze Değişmeyenler

Müfettiş

Müfettiş

Bu türde bir eser aradığımızda karşımıza Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından yazılan Müfettiş eseri karşımıza çıkıyor. Beş perdelik bir tiyatro eseri olarak ortaya çıkan bu eser Çarlık Rusya’da geçiyor. Top 100 kategorisinde karşımıza çıkan yapıtın fikrini yine zamanın bilindik kişilerinden birisi olan Puşkin’den alan yazarımız bu eseri oynanmak üzere yazmış.

Kitabın içeriğine baktığımız zaman Çarlık Rusya zamanında geçtiğini görüyoruz. Belediye başkanı yaşadığı şehre kılık değiştirmiş bir müfettiş geleceğini öğrenir. Bir süre araştırmalarda bulunan bürokratlar Hlekastov isminde birisini kılık değiştirmiş kişi olduğunu düşünürler. Fakat Hlekastov parasız birisinden başkası değildir. Yine de belediye başkanının ona gösterdiği tavırdan yararlanmaya karar verir ve olaylar gelişir.

En sonunda posta müdürü şans eseri Hlekastov’un bir sahtekar olduğunu öğrenir. Kasabanın yöneticileri başına gelenleri anladıkları sırada beklenen asıl kişi çıkagelir.

Nikolay Vasilyeviç Gogol bu eserinde Rusya dönemindeki bürokrasiyi gözler önüne sermiştir. Fakat eseri yazdığı zaman gelen tepkiler çok şiddetli olmuştur. En sonunda yazarı ülkesinden ayırmaya kadar iten bu olay neticesinde Gogol ününü daha da arttırır ve başka bir çok eser daha yazar.

Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol

Kitap: Müfettiş

ISBN: 9789756555170

Sayfa Sayısı: 144

Yayın Yılı: 2013

 

Etiketler: ,

 
 
 
1 Yorum
  • ömer güzel

    Pek hatırlamıyorum ama 9 ay önce okudum . Olaylar garip bir şekilde ilerliyor ama harika bir kitap . Tebrik ederim yine her şeyden önce .

 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2019 Sepya Kitaplar. Tüm Hakları Saklıdır.