Kurt Kanunu

Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan olaylara ışık tutan muhteşem bir eser. Kemal Tarih tarafından kaleme alınan Kurt Kanunu “kurtlukta düşeni yemek kanundur” sözünün gerçek hayattaki karşılığını anlatan bir kitap. Tarihi kurgu alanında belki de en önemli eserlerden birisi olan kitap, yazarın Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan olaylara bakış açısını ortaya seriyor. Roman üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm “kanlı tuzak”, ikinci bölüm “sürek avı” ve üçüncü bölüm de “insanlık sorunu” olarak adlandırılmış. Eserde her bölüm bir kahramanın dilinden anlatılmış ve  her bölümde yeni kahramanlarla hikaye zenginleştirilmiş.

Kurt Kanunu Hakkında

Kemal Tahir tarafından Türk Edebiyatı’na kazandırılan Kurt Kanunu üç bölümden oluşan, tarihi kurgu dalında en iyiler arasında yer alan muhteşem bir yapıt. Düşen insanların kurtluk kanununa göre yendiği, yok olduğu bir dünyada, bunu hisseden insanların yaşamış olduğu olayları anlatan eser, kahramanların kendileri ve geçmişleri ile hesaplaşmasını konu alıyor.

kurt kanunu

kurt kanunu

Sadece geçmişleri ile değil içinde yaşadıkları zamanla da hesaplaşanların anlatıldığı kitapta, Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan İzmir Suikasti olayına karışan ve karıştırılanların hesaplaşması anlatılıyor. İttihatçılar arasında yaşanan iktidar mücadelesinin anlatıldığı Kurt Kanunu’nda iktidar kavgası ve tasfiye süreci yalın bir dille anlatılıyor. Eser bir nevi kahramanların özeleştirisi niteliğinde kaleme alınmış. Cumhuriyet tarihinin kanlı ve karanlık olayları arasında yer alan İzmir suikasti eserde aydınlatılmaya çalışılmış. Duru bir Türkçe ile kaleme alınan eser yazarın en önemli tarihi romanlarından birisi.

 

Yazar: Kemal Tahir

Kitap Adı:  Kurt Kanunu

ISBN: 9789752731547

Sayfa Sayısı: 304

Yayın Yılı:Nisan 2016

 

Etiketler:

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2019 Sepya Kitaplar. Tüm Hakları Saklıdır.